آیا مدتی است که کرم ضدآفتابتان روی میز توالت اتاق خاک می‌خورد؟ حتماً فکر می‌کنید که زمستان است و نیازی به استفاده از آن ندارید، نه؟
  کاملاً اشتباه می‌کنید. حتی در ماه‌های زمستانی هم باید هرروز از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. چرا؟ پس ادامه مطلب را بخوانید.

  ۱- شدت نور خورشید در تصور شما نشان‌دهنده میزان قرار گرفتنتان در معرض آن نیست.

  دکتر سینتیا بیلی، متخصص پوست و مو، متذکر می‌شود که دو نوع اشعه فرابنفش از خورشید متصاعد می‌شود: UVA و UVB. UVB اشعه‌ای است که منجر به آفتاب‌سوختگی می‌شود و شدت آن در تابستان و زمستان متفاوت است. اما UVA اشعه‌ای است که شدت آن در تابستان و زمستان یکسان است.
  اشعه UVA نفوذ عمیق‌تری در پوست دارد و ممکن است منجر به پیر شدن و سرطان پوست شود. آسیب حاصل از UVA بازگشت‌پذیر نیست. استفاده از ضدآفتاب از پوست در برابر قرار گرفتن در معرض این اشعه محافظت می‌کند.

  ۲- ابری بودن هوا به معنای عدم قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش نیست.

  سی.ان.ان. از جانب بنیاد سرطان پوست گزارش می‌دهد که تا ۸۰% اشعه فرابنفش از ابرها عبور می‌کند. به همین دلیل مردم در روزهای ابری وقتی بدون کرم ضدآفتاب در فضای باز هستند، آفتاب‌سوخته می‌شوند.
  اگر در زمستان به اسکی می‌روید، برف حداکثر تا ۸۰% اشعه فرابنفش را بازتاب می‌دهد و همین امر احتمال قرار گرفتن در معرض آن را افزایش می‌دهد. تشعشع اشعه فرابنفش در ارتفاعات زیاد بیشتر است.

  ۳- باوجوداینکه فکر می‌کنید داخل ماشین از نور خورشید زمستانی در امان هستید، اما بازهم اشعه فرابنفش خورشید به شیشه نفوذ می‌کند.

  شیشه می‌تواند اشعه UVB را فیلتر کند اما اشعه  UVA از آن عبور خواهد کرد. اشعه UVA از شیشه عبور می‌کند و در پوست نفوذ خواهد کرد. افرادی که هنگام رانندگی از ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند، آن سمت از صورتشان که در معرض نور خورشید است برنزه‌تر یا دارای کک‌ومک بیشتری است.

  ۴- در زمستان، حتی اگر از ضدآفتاب استفاده کنید، بدنتان ویتامین دی. کافی جذب خواهد کرد.

  قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتی به مدت کم، ویتامین دی. لازم برای بدن را تأمین می‌کند. کرم ضدآفتاب، مانع از نفوذ ۱۰۰% اشعه خورشید نمی‌شود.
  هم انجمن درماتولوژی آمریکا و هم بنیاد سرطان پوست اعلام کرده‌اند که افراد حتی در صورت استفاده از کرم ضدآفتاب هم به‌قدر کافی از نور خورشید منتفع خواهند شد و ویتامین دی. موردنیاز روزانه بدنشان را از غذاهای غنی در ویتامین دی. به دست خواهند آورد.
  اگر مطمئن نیستید که ویتامین دی. کافی به بدنتان می‌رسد، می‌توانید از پزشک بخواهید برای تشخیص سطح ویتامین دی. در بدنتان آزمایش تجویز کند و اگر دچار کمبود ویتامین دی. بودید، مکمل استفاده کنید. راهی وجود ندارد که به‌درستی بفهمید چگونه با قرار گرفتن در معرض خورشید، سطح ویتامین دی. را در بدنتان افزایش دهید.

  ۵- حتی اگر کرم ضدآفتابتان قدیمی باشد، تا سه سال قابل‌استفاده است.

  تصور نکنید که اگر کرم ضد آفتابتان را در تابستان گذشته یا تابستان قبل از آن خریده‌اید، برای استفاده در این زمستان مناسب نیست.
  دکتر لارنس ای. گیبسون، عضو کلینیک مایو، می‌گوید: «انتهای محفظه کرم ضدآفتاب را برای فهمیدن تاریخ انقضای آن نگاه کنید. اگر تاریخ آن گذشته بود یا رنگ یا غلظتش تغییر کرده بود، آن را دور بیندازید.»
  از کرم ضدآفتاب دارای حداقل ۳۰SPF و مقاوم در برابر هر دو اشعه فرابنفش استفاده کنید و ۲۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن آن را به پوست بمالید.

  ۶- تصور نکنید که اگر بیش از ۱۸ سال سن دارید، به‌قدر کافی در معرض نور خورشید بوده‌اید و حداکثر آسیب به پوستتان رسیده است.

  طبق گزارش سی.ان.ان. در پژوهش‌های گذشته تصور می‌شد که بیشترین میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا سن ۱۸ سالگی است اما هم‌اکنون، دانشمندان معتقدند که افراد تا آن زمان نسبت به کل زندگی، تنها ۲۵% در معرض نور خورشید هستند. این، بدان معناست که ما در دوران بزرگ‌سالی بیشتر در معرض نور خورشید خواهیم بود.
  آسیب حاصل از نور خورشید فزاینده است. هر زوری که از پوستتان محافظت نمی‌کنید، یک روز به ریسک بروز سرطان افزوده می‌شود. بنابراین، از همین زمستان استفاده از کرم ضدآفتاب را آغاز کنید.
  دلایل استفاده از کرم ضدآفتاب عبارتند از:

  قرار گرفتن در معرض تشعشع اشعه فرابنفش به ازای هر ۳۰۴.۸ متر ارتفاع از سطح زمین، ۴ تا ۵ درصد افزایش می‌یابد.

  افرادی که ورزش اسکی یا اسنوبرد انجام می‌دهند باید دقت کنند: به استناد پژوهش‌های بنیاد سرطان پوست، هرچه در ارتفاع بیشتری قرار بگیرید، بیشتر در معرض اشعه مضر فرابنفش خواهید بود. به‌علاوه، برف، نور خورشید را بازتاب می‌دهد و تشدید می‌کند. هرروزی که در ارتفاعات سپری می‌کنید باید از کرم ضدآفتاب دارای حداقل ۳۰SPF استفاده کنید.

  تا ۸۰% اشعه خورشید از ابرها عبور می‌کند.

  ابری و سرد بودن هوا به معنای این نیست که شما در معرض اشعه قوی UVA که منجر به پیر شدن و سرطان پوست می‌شود، قرار نمی‌گیرید. برای محافظت روزانه پوست بهتر است از لوسیون سبک دارای حداقل ۳۰SPF یا بیشتر  برای صورت استفاده کنید.

  احتمال بروز ملانوماهای پوست سر و گردن تنها ۶% است اما ۱۰% مرگ‌ومیرها در اثر ملانوما مربوط به این نوع است.

  هر کس دچار سوختگی پوست سر (و پوسته‌پوسته شدن) شده است می‌داند که این عارضه چقدر دردناک و آزاردهنده است. بنیاد سرطان پوست اشاره می‌کند که ملانومای پوست سر و گردن عامل یک‌دهم از همه مرگ‌ومیرهای ناشی از ملانوماست، پس اگر می‌خواهید یک روز را در فضای باز بگذرانید حتماً کلاهی به رنگ تیره سر کنید یا از لوسیونی با ۳۰SPF یا بالاتر استفاده کنید.

  تقریباً ۲ میلیون مورد جدید سرطان پوست در سال ۲۰۱۲ ثبت شده است.

  واقعیت این است که سرطان پوست فارغ از رنگ پوست، سراغ هرکسی می‌آید. تحقیقات مربوطه نشان می‌دهد که افرادی که پوست تیره‌تری دارند به‌احتمال بیشتری از افرادی که پوست روشن‌تری دارند، نشانه‌های سرطان پوست را متوجه نمی‌شوند. این افراد به‌اندازه افراد دارای پوست روشن در خطر نیستند اما به دلیل اینکه بلافاصله متوجه تغییرات خال‌های روی پوستشان نمی‌شوند، تشخیص سرطان در آن‌ها دشوارتر است. افزودن کرم ضدآفتاب به روتین روزانه آسان‌ترین کار برای محافظت از پوست است.

  استفاده از کرم ضدآفتاب روند پیر شدن پوست را تا ۲۴% کند می‌کند.

  این نکته آخر ترسناک نیست بلکه باحال است! پژوهشی در سال ۲۰۱۳ که در سالنامه طب داخلی منتشر شد، آمده است: سرعت روند پیر شدن پوست در افراد مورد آزمایشی که هرروز از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کردند در مقایسه با گروهی که از کرم ضدآفتاب استفاده نمی‌کردند تا ۲۴% کاهش پیدا کرد. پس اگر مزایای حفظ سلامت برای قانع شدنتان کافی نیست لااقل به خاصیت ضدپیری کرم ضدآفتاب فکر کنید!
  ما به شما محصولات گیاهی برند ترنجان را پیشنهاد می‌کنیم.

  کرم دور چشم ویتامینه گیاهی ترنجان - ستارگان آراس کرم ضدآفتاب شیرین بیان ترنجان - ستارگان آراس
© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت ستارگان آراس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس