آذر
  نیکی کریمی

  سینما‌ستارگان آراس ستارگان آراسی سلام. در آغازین روزهای زمستان سری به باکس آفیس هفتگی فیلم‌های ایرانی می‌زنیم تا ببینیم کدام فیلم‌ها گیشۀ موفقی داشته‌اند. هفتۀ گذشته، طبق انتظار، فیلم‌های کمدی در صدر جدول فروش قرار داشتند. یکی از فیلم‌های غیر‌کمدی جدول پرفروش‌ترین‌ها  آذر است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

  باکس آفیس فیلم‌های ایرانی – هفته اول دی

  رتبه نام فیلم هفته اکران تعداد سالن فروش هفتگی (تومان) مجموع فروش
  ۱ آینه بغل ۲ ۱۴۵ ۲,۲۴۷,۶۱۶,۰۰۰ ۴,۸۰۰,۵۸۵,۰۰۰
  ۲ خالتور ۷ ۱۴۴ ۵۵۴,۶۶۳,۰۰۰ ۵,۶۹۴,۵۳۷,۰۰۰
  ۳ ثبت با سند برابر است ۴ ۱۱۷ ۳۷۲,۲۵۱,۰۰۰ ۲,۳۱۷,۷۸۴,۰۰۰
  ۴ قاتل اهلی ۴ ۶۸ ۲۶۹,۵۲۹,۰۰۰ ۱,۸۲۴,۸۰۲,۰۰۰
  ۵ آذر ۳ ۲۹ ۱۴۱,۰۶۷,۰۰۰ ۵۴۳,۸۹۴,۰۰۰
  ۶ حریم شخصی ۱ ۳۲ ۱۱۸,۲۶۶,۰۰۰ ۱۵۱,۸۹۲,۰۰۰
  ۷ شکلاتی ۳ ۳۹ ۸۷,۶۶۷,۰۰۰ ۲۸۸,۷۷۱,۰۰۰
  ۸ صفر تا سکو ۴ ۲۳ ۴۹,۴۹۹,۰۰۰ ۳۰۳,۲۱۷,۰۰۰
  ۹ وقتی برگشتم… ۳ ۲۷ ۴۵,۵۴۱,۰۰۰ ۱۹۸,۷۷۰,۰۰۰
  ۱۰ قهرمانان کوچک ۱۱ ۲۵ ۴۴,۲۳۹,۰۰۰ ۲,۴۲۷,۹۵۶,۰۰۰

   

  آذر
  محمدرضا گلزار در فیلم آینه بغل

  آینه بغل، میلیاردی پیش می‌تازد

  فیلم لاکچری آینه بغل در دومین هفتۀ اکرانش در صدر جدول فروش قرار دارد و نسبت به فیلم خالتور در زمان کمتری به فهرست چند میلیاردی‌ها پیوست. اگر روال فروش جدیدترین ساخته منوچهر هادی به همین شکل پیش برود باید منتظر رکوردشکنی این فیلم کمدی بود. خالتور هم سایه‌به‌سایه در تعقیب آینه بغل است و در هفتمین هفتۀ اکرانش در مجموع به رقم ۶ میلیارد تومان نزدیک شد و دومین فیلم پرفروش هفته گذشته شد. ثبت با سند برابر است و قاتل اهلی هم همچنان در رتبۀ سوم و چهارم باکس آفیس هفتگی قرار دارند. فیلم سینمایی آذر هم مانند هفتۀ قبلش در پلۀ پنجم پرفروش‌ترین‌ها متوقف مانده است.

  چرا عصبانی نیستم؟!

  بعد از مدتها از توقف فیلم‌هایی نظیر خانه دختر و عصبانی نیستم، آشغال‌های دوست داشتنی، خرس و‌… سرانجام زمزمه‌های رفع توقیف برخی از این فیلم‌ها به گوش رسید و در دل سینماگرانی که فرزندانشان در پس پرده سینما نگه داشته شده بود، بارقۀ امیدی درخشید. عصبانی نیستم رضا درمیشیان یکی از فیلم‌هایی بود که اهالی سینما منتظر اکرانش بودند. حتی مجوز اکران هم گرفت و عوامل پای امضاء قرارداد اکران هم رفتند و خبر اکران در تاریخ مشخص (آذر ۹۶) هم پخش شد که سر بزنگاه باز جلوی اکران این فیلم گرفته شد. ادعا شد که این فیلم بدون مجوز ساخته شده است و کارگردان مجوز و تاریخ فیلمبرداری‌اش را به‌صورت مستند منتشر کرد تا مسئولی که این ادعا را کرده بود حرفش را اصلاح کند. این «شل کن سفت کن‌ها» صدای خیلی‌ها را در آورد. چرا باید مانع اکران فیلمی شد که همۀ مراحل قانونی را طی کرده است؟! خیلی‌ها با صدای بلند اعلام کردن ارشاد باید پای مجوزش بایستد!

  آذر
  نوید محمدزاده و باران کوثری در فیلم عصبانی نیستم

  حال کارگردان عصبانی نیستم خوب نیست!

  در این میان رضا درمشیان که فیلمش بارها بازبینی شده و مجوز گرفته است در واکنش به اکران‌نشدن فیلمش تنها نوشت: «عصبانى نیستم اما بى‌نهایت ناامید، ناامید، ناامید، غمگین، دلسرد، تنها، تنها، تنهاتر، افسرده، تلخ، تلخ‌تر هستم….
  عصبانى نیستم هر چند فیلمم به راحتى ذبح و قربانى مى‌شود، چون سازنده‌اش در هیچ اردوگاه سیاسى‌اى نیست و هیچ پشتوانه‌اى ندارد. …عصبانى نیستم اما … شرایط و حال خوبى ندارم.»

  کاش کسی بیاید و روراست و پوست‌کنده بگوید چرا بعد از این‌همه بازبینی، دریافت پنج پروانه نمایش و سه بار ثبت تاریخ اکران در شوراى صنفى، چرا اکران عصبانی نیستم طلسم شده است؟

  این فیلم چه حرف هولناکی زده یا چه ابتذالی را رواج داده یا چه دروغی گفته است که دست از سرش بر نمی‌دارند؟!

  آذر زیر سایه سنگین خانوم بازیگر

  فیلم سینمایی آذر به کارگردانی محمد حمزه‌ای و تهیه‌کنندگی نیکی کریمی سومین هفتۀ اکرانش را پشت‌سر می‌گذارد و با فروش ۱۴۱,۰۶۷,۰۰۰ تومانی در هفتۀ گذشته، پنجمین فیلم پرفروش هفته شد. فیلمی که حواشی مخصوص به خودش را داشت. از طرفی ادعای بهناز شفیعی مربی موتورسواری خانم کریمی و بدلکار برخی از صحنه‌های آذر مبنی بر اینکه که او را در اکران به کل نادیده گرفتند تا این‌چنین گمان شود که همۀ صحنه‌های موتورسواری فیلم را خود خانوم سوپراستار انجام داده است. از‌طرفی‌دیگر، گلایه و شکوایه حمیدرضا آذرنگ بازیگر نقش اول مرد آذر!

  آذر
  حمیدرضا آذرنگ و نیکی کریمی در نمایی از فیلم آذر

  اگر نگاهی به پوسترهای فیلم بکنیم می‌بینیم که نشانی از بازیگر اول مرد فیلم نیست و تنها تصویر کریمی و هومن سیدی روی تبلیغ‌ها وجود دارد!

  از دست ندهید:  باکس آفیس و تازه‌های اکران سینمای ایران

  آذرنگ که به‌شدت از نادیده‌گرفته‌شدن سایر بازیگران اصلی و عوامل فیلم و تأثیرگذاری نیکی کریمی روی ساخت فیلم شاکی است، بدون نام‌بردن مستقیم از نیکی کریمی، حتی مدعی شد سایۀ خانوم تهیه‌کننده روی این فیلم به حدی سنگین بوده که کارگردان جوان در طول کار می‌خواسته فیلم را رها کند و برود! آذرنگ که از بازیگران کهنه‌کار و کاربلد تئاتر نیز هست، در واکنش به تأثیر نیکی کریمی گفت: «این خانم محترم چرا نمی رود برای خودش یک فیلم شخصی بسازد؟ !»

  البته تا این لحظه محمد حمزه‌ای که اولین تجربه کارگردانی‌اش را با فیلم آذر شروع کرده، دربارۀ این حواشی حرفی نزده است، ولی مسلماً ساختن فیلمی که سرمایه‌گذار بازیگر نقش اول فیلم بوده، در نوع خودش تجربۀ سختی بوده است!

  آذر؛ قصۀ نخ‌نمای زنان قربانی!!!

  باز هم زن و سختی‌های زن‌بودن در جامعه، دستاویز ساخت یک اثر سینمایی شد. فیلمی که قرار است ما را با خود همراه کند تا پا به پای آذری برویم که می‌خواهد در دل مردسالاری غالب بر همۀ شئون جامعه، بار زندگی‌اش را با عزت نفس و به دور از جلوه‌گری‌های زنانه پیش ببرد.

  همۀ این تعابیر، زیبا و لازم هستند اما این فیلم تا چه اندازه می‌تواند از حد یک نمایش سطحی فرا برود؟!

  آذر
  نیکی کریمی در فیلم آذر

   آذر، زن قهرمان موتور‌سوار!

  نیکی کریمی را پیش از این در فیلم‌هایی مانند واکنش پنجم، دو زن و هزاران زن مثل من در قالب نقش‌هایی این‌چنینی به یاد داریم. حال باید دید به جز صحنه‌هایی که نقش اول زن ما مجبور می‌شود خودش پیک موتوری شود، چه چیز اضافه و جدیدی دارد؟ زنی که مجبور است گلیم خودش را از آب بکشد! زنی که نمی‌خواهد تحت فشار نگاه‌های جنسی جامعه له شود! زنی که با وجود همۀ فداکاری‌هایش به او خیانت می‌شود!

  آذر را به روایت‌های گوناگون و حتی بهتر و کامل‌تر در فیلم‌هایی مانند سارا، سگ‌کشی، واکنش پنجم، کافه ترانزیت و… دیده‌ایم.
  حالا آذر روایت دگرگونه و باورپذیر از یک درد همیشه تازه است یا فقط نمایشی تکراری و سطحی از زنی است که قربانی می‌شود؟!

  آذر
  از چپ، حمیدرضا آذرنگ، مهران نائل، هستی مهدوی فر و نیکی کریمی در نمایی از فیلم آذر

  آذر قربانی است یا قهرمان؟

  داستان آذر دربارۀ زنی است که در یک خانوادۀ متوسط جامعه زندگی می‌کند. همسرش در یک دعوای خانوادگی ناخواسته جوانی را می‌کشد و به زندان می‌افتد و او برای اینکه زندگی را اداره کند مجبور می‌شود پیک موتوری رستوران خودش شود! شوهر آذر برای اینکه بتواند از زیر بار مجازات سنگین قتل جان به در ببرد از آذر می‌خواهد تا ماجرای دعوا را ناموسی جلوه بدهد و… .

  بازیگران: نیکی کریمی، حمیدرضا آذرنگ، فرید سجادی حسینی، هستی مهدوی، لیلا زارع، مائده طهماسبی، مهران نایل، شیرین آقا کاشی، مانیا علیجانی پژمان جمشیدی و هومن سیدی

  شاید عده‌ای بگویند باید آن‌قدر این دردها و زخم‌ها را به رخ کشید تا زنان، مردان و مسئولان به خود بیایند و جو جامعه را برای زندگی و پیشرفت زنان مناسب‌تر کنند… . بله این حرف منطقی است، اما نقش منحصر‌به‌فرد سینما و خلاقیت یک سینماگر در نوع نمایش این مسائل کجاست؟!

  آذر را در سینما ببینید و دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید؟???

  این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید

  Share
© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت ستارگان آراس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس