آیا همه دانه‌های برف متفاوت از یکدیگرند؟

  طی سال‌های گذشته، خاصه اهالی مناطق مرکزی و شرقی ایران، کمتر شانس داشته‌اند که بارش برف را در سطح شهرها تجربه کنند. با‌این‌حال، حتی در این وضعیت هم پرسش‌هایی درمورد برف و بارش برف وجود دارد که ظاهراً ذهن همگی‌مان را درگیر خود می‌کند. در این نوشته می‌کوشیم که در راستای پاسخ به چند پرسش درمورد برف برای چندتایی از این مسائل پاسخ‌هایی تدارک می‌بینیم.

  پاسخ به چند پرسش درمورد برف

   آیا بارش ده سانتی‌متر برف، معادل بارش ده سانتی‌متر باران است؟

  به این پاسخ نمی‌توان جواب واحدی داد و این پرسش به عوامل جوی مختلف بستگی دارد. در صورت کلی حدود ۲۵ سانتیمتر برف برابر با ۲.۵ سانتیمتر بارش باران است.

  اما این فرمول در تمامی موارد صدق نمی‌کند؛ چرا‌که تراکم بارش برف متفاوت است. گاهی اوقات برف به‌صورت کم و سبک می‌بارد و بعضی از مواقع نیز شاهد بارش سنگین برف هستیم؛ در‌نتیجه هرگز نمی‌توان فرمول واحدی را برای برابر‌بودن یک مقدار مشخص باران با برف در نظر گرفت.

   بیشترین میزان بارش برف در ۲۴ ساعت در کدام قسمت اتفاق افتاده است؟

  احتمالاً از کهنسالان نزدیک، جواب‌هایی از میزان بارش شگفت‌انگیز طی یک روز شنیده باشید. در ایران در یک دهه گذشته، شهرهایی از ایران نظیر رشت و لاهیجان، بارش‌های سنگینی را تجربه کردند، اما از ذکر دقیق میزان برف باریده خودداری شد (یا اصلاً سنجیده نشد) و گزارش‌ها صرفاً به بیان حدود گزارش بسنده کردند (حدود دو متر).

  درهرصورت، اگر به جغرافیا علاقه داشته باشید حتماً به‌خوبی می‌دانید که آلاسکا در نزدیک قطب شمال واقع شده است و به‌این‌ترتیب احتمال دارد فکر کنید بیشترین میزان بارش برف در ۲۴ ساعت مربوط به آلاسکا یا مناطق شمالی روسیه و اروپایی شمالی‌ست.

  احتمالاً جالب است که بدانید در کشوری نظیر ایالات متحده که از دیرباز سنجش دقیق بارش مدنظر بوده است، در سال ۱۳۰۰ شمسی، بیشترین میزان بارش برف را در شهر سیلور لِیک (Silver Lake)، واقع در ایالت کولورادو تجربه کرده است. در آن زمان در عرض ۲۴ ساعت، حدود دو متر بارش برف گزارش شد.

  از دست ندهید:  آموزش ترشی لیته برای فصل پاییز و زمستان

   آیا واقعیت دارد که دانه‌های برف شبیه به هم نیستند؟

  به احتمال زیاد در حین فکر‌کردن به پاسخ به چند پرسش درمورد برف به این نکته توجه کرده‌اید که گفته می‌شود دانه‌های برف با هم تفاوت دارند. این گفته حتی در مجامع علمی نیز ذکر می‌شود.

  اما جالب است بدانید که چنین باوری به‌لحاظ علمی رد شده است، در سال ۱۳۶۷ شمسی، یکی از دانشمندان آمریکایی توانست دو دانه برف را کاملاً شبیه به هم پیدا کند. این دانه‌های برف به اندازه‌ای به هم شباهت داشتند که حتی در سطح ملکولی نیز تفاوتی بین این دو دانه پیدا نمی‌شد.

   خوردن برف ضرر دارد؟

  حتماً زمانی که به پاسخ به چند پرسش درمورد برف فکر می‌کردید برای شما هم این سوال پیش آمده که آیا خوردن برف ضرر دارد؟

  در پاسخ به این پرسش باید بگوییم خوردن برف در شرایطی خاص اشکالی ندارد. اگر هوا آلوده نباشد و هیچ‌گونه عامل آلوده‌کننده‌ای وجود نداشته باشد، این دفعه که برف بارید با خیال راحت می‌توانید برف بخورید. البته برفی را میل کنید که رنگ آن تغییر نکرده باشد.

  برفی که رنگش تغییر کرده به احتمال زیاد در مجاورت آلودگی قرار گرفته است و احتمال مسمومیت وجود دارد. به این نکته نیز اشاره کنیم که خوردن برف باعث پایین آمدن درجه حرارت بدن می‌شود و در نتیجه عطش بیشتری را به دنبال خواهد داشت. کوهنوردان هم در خوردن برف باید دقت کنند (بعدها علتش را شرح خواهیم داد).

  در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم اطلاعات جالبی در خصوص برف دارید، درقسمت نظرات ما و سایر کاربران را از این دانسته‌ها باخبر سازید.

  منبع

  این مطلب را از دست ندهید:

  چیزهای عجیبی که از زمستان باید بدانید

   

  این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید

  Share
© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت ستارگان آراس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس