از‌جمله اندیشه‌های رایج درمورد پیاده‌روی این است که در حال و هوایی و در هر سن و سالی، برنامۀ پیاده‌روی سبب بهبود حال افراد می‌شود. حال مطالعات جدید نشان داده است که گهگاهی، قضیه ممکن است کاملاً عکس این موضوع باشد. اگر مطالب ستارگان آراس را دنبال کرده باشید حتماً چشم شما به سری نوشته‌های حقایق زیست‌محیطی افتاده است. در این قسمت نیز می‌خواهیم ببینیم اثرات پیاده‌روی در هوای آلوده برای سالمندان چیست و آیا چنین فعالیت‌هایی مفید است یا نه.

  اثرات پیاده‌روی در هوای آلوده برای سالمندان

  وقتی صحبت از افزایش سن می‌شود تمامی پزشکان در خصوص پیاده‌روی سالمندان هم‌عقیده هستند و سالمندان را به پیاده‌روی تشویق می‌کنند. اما استفاده‌ از خودروهای شهری دیگر رمقی برای هوای شهرها باقی نگذاشته است و احتمال زیادی وجود دارد که پیاده‌روی سالمندان در شهرهای شلوغ و پرترافیک به جای فایده برای آن‌ها ضرر داشته باشد.

  جالب است بدانید در این زمینه آزمایش جالبی انجام شده است، در این آزمایش ۱۱۹ نفر از سالمندان بالای ۶۰ سال – که بعضی از آن‌ها از سلامت کامل برخوردار بودند و بعضی دیگر بیماری‌های قبلی داشتند – شرکت داده شدند. به بعضی از آن‌ها گفته شد که برای پیاده‌روی به قسمت‌های شلوغ و پرترافیک لندن بروند و به بقیه گفته شد در پارک پیاده‌روی کنند.

  کاملاً مشخص است که به لطف ترافیک سنگینی که در خیابان‌های شلوغ لندن وجود دارد، سطح دی‌اکسید نیتروژن در این خیابان‌ها بسیار بالاست؛ در‌نتیجه افرادی که برای پیاده‌روی به پارک می‌رفتند فشار خون کمتری داشتند و شریان‌های این افراد کمتر دچار سفتی شده بود.

  از طرف دیگر همان‌گونه که حتماً در جریان هستید پیاده‌روی برای سالمندان واجب و ضروری است، بعضی از سالمندان نیز به دلایل جسمی قادر به انجام تحرک دیگری به غیر از پیاده‌روی به‌منظور حفظ سلامت خود نیستند.

  در نتیجه افرادی که سن‌وسال بیشتری دارند باید به هر قیمتی که شده پیاده‌روی روزانه را در برنامۀ خود داشته باشند، اما سلامتی این افراد نباید با پیاده‌روی در خیابان‌های شلوغ و پرترافیک در معرض خطر بیشتری قرار گیرد.

  از دست ندهید:  حقایق زیست‌محیطی؛ آلودگی هوا بیشتر از ایدز و مالاریا جان می‌گیرد

  جالب است بدانید تحرک بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید برای بدن لازم است و نتایج تحقیقاتی در انگلستان ثابت کرده است که عدم فعالیت فیزیکی در طول روز به‌عنوان چهارمین دلیل مرگ در انگلستان به حساب می‌آید و سالانه ۳۷ هزار نفر جان خود را بر اثر عدم تحرک در انگلستان از دست می‌دهند.

  آلودگی هوا بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید جان سالمندان را در معرض خطر قرار می‌دهد و افراد مسنی که برای تحرکِ بیشتر به سالن‌های ورزشی مراجعه می‌کنند نیز باید حتماً باید در مکانی ورزش کنند که مجهز به دستگاه‌های تصفیه هواست.

  به عبارت ساده‌تر خودروها تنها با تصادف و برخورد فیزیکی با انسان‌ها باعث مرگ آن‌ها نمی‌شوند و آلودگی هوای ایجاد‌شده توسط خودروها نیز هر سال، سالمندان زیادی را به کام مرگ می‌کشاند.

  تحقیقات نشان داده است آلودگی هوا حتی روی نوزادی که در بدن مادرش بزرگ می‌شود نیز تأثیر می‌گذارد. مادران بارداری که در معرض هوای آلوده هستند به میزان ۲ تا ۶ درصد بیشتر در معرض خطر تولد کودک با وزن کم هستند.

  با در‌نظر‌گرفتن موارد بالا باید گفت سالمندان بهتر است دوران بازنشستگی خود را در مکان‌های خلوت و کم ترافیک سپری کرده و از پیاده‌روی در خیابان‌های پرتردد برحذر باشند. اثرات پیاده‌روی در هوای آلوده برای سالمندان بیشتر از چیزی‌ست که غالباً پنداشته می‌شود.

  در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم در زمینه آلودگی‌ هوا و تأثیری که روی سالمندان دارد نظر یا پیشنهادی دارید این موارد را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

  منبع

  پانوشت: اگر بنا بر هر دلیلی، قرار شد که در خانه بمانید و دستگاه‌های تصفیه هوا در اختیار ندارید، ستارگان آراس پیشنهاد می‌کند که از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

   

  این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید

  Share
© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت ستارگان آراس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس