کیفیت هوایی که در خارج یا داخل منزل تنفس می‌کنید تأثیر زیادی در سلامتی شما دارد. تحقیقات نشان داده است که هوای‌ آلوده بیرون از منزل سرطان ریه، سکته و بیماری‌های قلبی را به دنبال دارد. تحقیقات مرکز سلامتی هاروارد ثابت کرده است که آلودگی‌ هوا سالانه ۳.۳ میلیون نفر انسان را به کام مرگ می‌کشد. در این بین، سازمان‌ حفاظت محیط‌زیست آمریکا مدعی است گاهی اوقات هوای داخل منزل بیشتر از هوای بیرون آلوده است. بررسی‌ها نشان داده که انسان‌ها بیشتر زمان خود را در داخل منزل سپری می‌کنند، به همین دلیل باید به فکر پاک‌سازی هوای داخل منزل باشید.

  پاک‌سازی هوای داخل

  دلایل زیادی برای آلوده‌‌‌شدن هوای داخل منزل وجود دارد. سازمان‌ حفاظت محیط‌زیست آمریکا مدعی است منابعی مانند مواد ساختمانی که در ساخت خانۀ شما استفاده شده، مبلمان و لوازم الکترونیک منزل و…، آلودگی را در هوا منتشر می‌کنند. منابع دیگری مانند استعمال دخانیات، تمیز‌کردن و بازسازی منزل نیز به‌صورت متناوب آلودگی را متصاعد می‌کنند. لوازم برقی آشپرخانه که تهویه ندارند یا درست کار نمی‌کنند میزان خطرناکی از آلودگی‌ها داخلی را در هوا منتشر می‌کنند. به همین دلیل است که داشتن یک دستگاه تشخیص گاز مونو‌اکسید کربن در هر منزلی ضروری است.

  اگر فکر می‌کنید اسپری‌کردن رایحه‌های خوشبو‌کننده هوا چارۀ کار شماست، پیشنهاد می‌کنیم در فکر خود تجدید‌نظر کنید. این رایحه‌ها نیز نوعی از آلودگی هوای داخلی به‌ حساب می‌آیند و بیشتر خوشبو‌کننده‌های هوا، مواد شیمیایی خطرناکی را در هوای منزل اسپری می‌کنند. بر اساس جدیدترین آماری که در نشریۀ Lancet منتشر شده است، مشکلات سلامتی که توسط مواد شیمیایی ایجاد می‌شود سالانه حدود ۳۴۰ میلیارد دلار هزینه درمان به دنبال دارد.

  به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای پاک‌سازی هوای داخل منزل بدون کمک محصولات شیمیایی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  ۱. پنجره‌ها را باز کنید

  این روش، ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه برای بهبود کیفیت هوای داخل منزل است. باز‌کردن پنجره‌ها حتی به مدت پنج دقیقه‌ در روز می‌تواند تجمیع آلودگی‌های خطرناک موجود در هوای اتاق را کاهش دهد.

  ۲. با گیاهان آپارتمانی منزل خود را بیارایید

  حضور گل‌وگیاه در منزل کیفیت هوای داخل را بهبود می‌بخشد. برای نمونه گیاه گندمی به کاهش تاثیر بنزن، فرمالدئید، زایلن و مونواکسید کربن کمک می‌کند.

  ۳. از روغن‌های گیاهی در منزل استفاده کنید

  بعضی از روغن‌ها مانند روغن درخت چای، خاصیت آنتی‌باکتریال دارند و می‌توانید این روغن‌ها را به تجهیزات پاک‌کننده‌ای که در منزل استفاده می‌کنید اضافه کنید. این روغن‌ها را به‌صورت موضعی به پوست نیز می‌توانید بمالید.

  هیچ‌ می‌دانستید که این روغن‌ها برای کاهش باکتری‌های موجود در هوا نیز تأثیر دارند؟ تجربه ثابت کرده است که روغن‌های گیاهی مانند اکالیپتوس، میخک، و رزماری به کاهش آلودگی‌های موجود در منزل کمک می‌کنند.

  ۴. از شمع یا موم طبیعی استفاده کنید

  برای روشن‌شدن این قسمت باید مقداری وارد بحث‌های علمی شویم. ذرات به دلیل داشتن یون‌های مثبت در هوا شناور هستند. هوا در جنگل‌ یا مناطق نزدیک به آبشار پاک‌تر است؛ چرا‌که طبیعت یون‌های منفی تولید می‌کند که این یون‌ها با یون‌های مثبت اتصال پیدا کرده و سنگین می شوند و روی زمین می‌افتند. سوخت موم مایع می‌تواند به‌صورت مصنوعی چنین فرآیندی را در منزل ایجاد کرده و هوای داخل را پاک کند.

  البته سوزاندن هر نوع شمعی باعث انتشار دوده در هوا خواهد شد. برای جلوگیری از چنین اتفاقی می‌توانید از شمع‌های LED کمک بگیرید، این شمع‌ها کمتر هوا را آلوده می‌کنند و خطر آتش‌سوزی ندارند.

  سعی-کنید-که-کفش‌ها-را-بیرون-از-خانه‌-از-پا-در-آورید
  ۵. کفش‌ها را در منزل در آورید

  خاکی که در بیرون از منزل وجود دارد می‌تواند آلودگی‌های مختلفی مانند، سم‌های کشنده حشرات، گردۀ گیاهان، قارچ‌ها، باکتری‌ها و فضولات حیوانات را به داخل منزل منتقل کند. این آلودگی‌ها ممکن است حین ورود به منزل با کفش‌های شما وارد شوند، در نتیجه بهتر است داخل منزل کفش‌های خود را در آورید. اینکار کمک می‌کند تا نه‌تنها زمین و فرش تمیز بماند بلکه هوای خانه نیز آلوده نشود.

  ۶. موهای حیوانات‌ خانگی را کوتاه نگه‌ دارید

  ریزگرد‌ حیوانات که شامل سلول‌های پوست آن‌ها می‌شود در تمام قسمت‌های خانه‌هایی که حیوان نگه‌ می‌دارند پراکنده می‌شود. ریزگرد‌ حیوانات می‌تواند عارضه‌هایی شبیه‌ به آسم را به دنبال داشته باشد. افرادی که آسم دارند نیز اگر در معرض ریزگرد‌ حیوانات قرار بگیرند، بیماری آن‌ها وخیم‌تر خواهد شد. اگر حیوان خانگی دارید سعی کنید هر از گاهی بدن حیوان را در بیرون از منزل برس بکشید و فرش‌های خانه و مبلمان‌ها را نیز با فیلترهای هِپا که برای تصفیه هوا مناسب هستند پاک کنید.

  ۷. کولر گازی ساختمان را روشن کنید

  اگر خانه شما به کولر گازی مجهز است بدانید که سیستم تهویه هوا را برای تمام منزل در اختیار دارید. کولرهای گازی هوای بیرون را مکیده و پس از سرد کردن به داخل منزل منتقل می‌کنند. در بیشتر کولرهای گازی شاهد حضور فیلترهای تهویه هوا نیز هستیم که باید هر‌ از‌ گاهی تعویض شوند. این فیلترها جلوی ذرات معلق در هوا را می‌گیرند. به هر اندازه که بیشتر فیلتر تهویۀ هوا را عوض کنید به همان‌ اندازه هوای پاک‌تری در داخل اتاق خواهید داشت. برای تشخیص زمان تعویض فیلتر می‌توانید با مشخص‌کردن مدل کولر گازی، زمان دقیق تعویض فیلتر تصفیه هوا را با‌توجه‌به پیشنهاد سازندۀ کولر مشخص کنید.

  ۸. نظافت منزل را با مواد شیمیایی غیرسمی انجام دهید

  بسیاری از تمیزکننده‌های موجود در بازار حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که باعث التهاب چشم، بینی، گلو و ریه‌ها می‌شوند. اگر قصد دارید از این تمیزکننده‌ها استفاده کنید حداقل پنجره‌ها را باز بگذارید. کنار گذاشتن مواد شیمیایی غیرسمی و استفاده از پاک‌کننده‌های طبیعی مانند سرکه، جوش‌شیرین، آب مرکبات و روغن‌های گیاهی نیز گزینۀ خوبی می‌تواند باشد.

  ۹. از دستگاه‌های تهویه هوا استفاده کنید

  دستگاه‌های تهویه هوا اثربخشی مطلوبی در کاهش ذرات خطرناک معلق در هوا دارند. اگر فرزند دلبند شما دارای آسم است پیشنهاد می‌کنیم حتما یک دستگاه تهویه هوا در اتاق کودک خود نصب کنید.

  ۱۰. از شر کپک‌ها خلاص شوید

  کپک‌ها نوعی قارچ هستند که هاگ‌ و تخم میکروب‌ها را به داخل هوا منتشر می‌کنند و باعث بروز آلرژی می‌شوند. کپک‌ها تمایل به رشد در محیط‌های تاریک و نمناک مانند حمام و زیرزمین دارند. راه‌های مختلفی برای از‌بین‌بردن کپک‌ها وجود داد و بسته به شرایط منزل خود، به هر طریق که راحت‌تر هستید کپک‌ها را ریشه‌کن کنید.

  ۱۱. مبلمان منزل را در معرض هوای آزاد قرار دهید

  ترکیبات عالی فرار، مواد شیمیایی هستند که در هوا باقی می‌مانند و در نتیجه در تمامی خانه‌ها وجود دارند. موادی مانند بنزن و تولوئن را می‌توان در چسب‌، رنگ‌ روغن و پلاستیک، پارچه و سایر لوازم ساختمانی منزل پیدا کرد.

  وقتی که یک مبل یا صندلی جدید می‌خرید باید این نکته را در نظر داشته باشید که کالای جدید خریداری شده ترکیبات عالی فرار را در هوای منزل متصاعد می‌کند تا زمانی که به‌تدریج این ترکیبات از بین بروند. برای کاهش آلودگی‌ هوای منزل سعی کنید لوازم خانگی که احتمال حضور ترکیبات عالی فرار در آن‌ها می‌رود را هر از گاهی در معرض هوای آزاد قرار دهید.

  در صورت امکان، پس از خریداری یک محصول جدید، حدود یک هفته آن را در گاراژ نگه دارید یا حداقل پنجره‌های مکانی که این محصول را قرار دا‌ده‌اید در چند ماه اول پس از خرید باز نگه دارید.

  در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم روش‌های غیرشیمیایی را برای پاک‌سازی هوای داخل سراغ دارید، این روش‌ها را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

  منبع

  خواندن این مطالب را از دست ندهید:

  انواع آلودگی با بدن ما چه کار می‌کنند؟
  آلودگی هوا بیش از ایدز و مالاریا قربانی می‌گیرد
  پیاده‌وری در هوای آلوده برای سالمندان، به جای سود ضرر دارد
  با آلودگی‌های موجود در هوا آشنا شوید
  تأثیر آلودگی هوا روی پوست
  آلودگی هوا باعث سرطان می‌شود
  آلودگی هوا سالانه بیش از سی میلیون قربانی می‌گیرد
  تأثیرات آلودگی هوا در ساعت‌های پرترافیک
  آلودگی هوا در جایگاه ده عامل بیماری‌زای جهان
  تاثیرات آلودگی هوا

  نوشته خانه‌چین؛ یازده روش غیرشیمیایی برای پاک‌سازی هوای داخل خانه اولین بار در مجله آنلاین ستارگان آراس. پدیدار شد.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت ستارگان آراس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس