دسته‌ها
خرید

خرید لباس ورزشی چرا رديف بودجه شوراي ايرانيان حذف شد

تهران امروز نوشت:
شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور كه از زمان برگزاري اولين همايش خود در تهران حاشيه ساز شده و حاشيه‌هاي آن همچنان ادامه دارد، اين روزها در مجلس نيز خبر ساز است. از يك سو هيات تحقيق و تفحص براي بررسي عملكرد اين شورا تشكيل شده و مسئولان اين شورا براي توضيح و پاسخ به سوالات و ابهامات هيات مذكور به مجلس مي‌روند و از سويي ديگر رديف بودجه اختصاص يافته به اين شورا در لايحه بودجه، در كميسيون تلفيق مجلس حذف شده است.
 
هفته گذشته، در حالي كه حواشي بحث پيرامون تحقيق و تفحص از اين شورا ادامه داشت، زمزمه حذف رديف بودجه شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور در بودجه سال نود در كميسيون تلفيق شنيده شد. به گفته برخي نمايندگان علت حذف بودجه اين شورا از سال نود استفاده ناصحيح اين شورا از اعتباراتش بوده است.
 
اين مخالفت‌ها كه گسترده هم بود در نهايت به ثمر نشست و سرانجام کمیسیون تلفیق ردیف بودجه شورای عالی ایرانیان را از لایحه بودجه 90 حذف کرد و درخواست تجديدنظر برخي نمايندگان در اين زمينه هم به جايي نرسيد. طبق آئین‌نامه کمیسیون تلفیق بايد یک سوم از نمایندگان حاضر در جلسه، تقاضای درخواست تجدید رای را امضا کرده و دو سوم از اعضا نیز به آن رای مثبت دهند تا در صورت موافقت با تجدید رای موضوع مورد نظر مجددا به رای نمایندگان گذاشته شود.
 
اما بنا بر توضيحات يك عضو اين كميسيون از آنجايي كه تعداد نمایندگان مخالف با تخصیص بودجه به شورای عالی ایرانیان زیاد بوده، این درخواست در کمیسیون به رای گذاشته نشد. موسي الرضا ثروتي همچنين گفت كه بعید است پیشنهادی برای بازگشت ردیف اعتباری شورای عالی ایرانیان در صحن مجلس مطرح شود، زیرا این بخش مربوط به جداول است و معمولا مجلس در بررسی بودجه در صحن وارد جداول نمی شود .
 
سيد علي حسيني، نماينده مردم نيشابور با تاكيد بر اينكه حذف اعتبارات اين سازمان در شرايط كنوني بيهوده است، گفت: فعاليت شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور به نوعي موازي كاري با سازمان فرهنگ و ارتباطات و وزرات خارجه است و باعث ايجاد چندگانگي فرهنگي مي‌شود و دقيقا به همين دليل برخي نمايندگان از ابتدا با تاسيس اين نهاد مخالف بودند اما كسي به اين نكته توجه نكرد، در حال حاضر كه اين نهاد شكل گرفته، مخالفت‌هاي اين‌شكلي فايده‌اي ندارد و دولت بودجه اين نهاد را از راه‌هاي ديگر تامين خواهد كرد.
 
وي با اشاره به اظهارات مسئله ساز رئيس اين شورا گفت: اين موضوع باعث بدبيني نمايندگان شده و لذا يا مشايي بايد در نحوه مديريت و رفتارش تغيير ايجاد كند يا رئيس‌جمهور بايد در مديريت اين نهاد تغيير ايجاد كند.»
 
سيد علي بزرگواري نماينده مردم كهكيلويه و بهيمي نيز معتقد است كه اظهارات و عملكرد مشايي موجب شده تا نمايندگان از اقدامات شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور راضي نباشند و تشخيص بدهند كه اين بودجه در راه درست هزينه نمي‌شود.
 
سيد جلال يحيي‌زاده نماينده مردم تفت و ميبد نيز معتقد است كه نمايندگان با اقداماتي كه انجام مي‌دهند و اظهارنظرهايي كه مي‌كنند در پي دادن پيامي به رئيس‌جمهور هستند و آن هم اينكه بهتر است احمدي‌نژاد در رياست اين نهاد تجديد نظر كند.
 
وي مدعي شد: «برخي با تخصيص اين بودجه مخالفت دارند و دليل عمده آن هم اين است كه نسبت به دخل و خرجي كه در آن جا صورت مي‌گيرد، انتقاد جدي دارند. اما در اين راستا گروه تحقيق و تفحص مجلس از شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور تا كنون گزارشي مبني بر تخلف در امو ر مالي اين شورا نداده است. از اين رو بايد شتابزدگي در تصميم‌گيري را كنار بگذاريم.»
 
محمد حسين فرهنگي، عضو هيات رئيسه مجلس نيز با اشاره به اينكه بعيد مي‌دانم مجلس با تصميم كميسيون تلفيق مخالفت كند، افزود:«آنچه كميسيون تلفيق مبني بر حذف رديف بودجه اين شورا اعلام كرده است بي‌دليل نبوده است اما از انجايي كه شخصا در آن جلسه از كميسيون تلفيق حضور نداشتم دلايل را نمي‌دانم، اما احتمال هر گونه تغيير در مجلس نيز وجود دارد. چراكه ممكن است تصميماتي گرفته شود كه مشخصا وقتي با خرد جمعي بررسي شود در آنها تجديد نظر صورت بگيرد. اما در اين مورد خاص بعيد مي‌دانم كه نمايندگان با تصميم كميسيون تلفيق مخالفت كنند اگرچه هنوز عده‌اي در مجلس به دنبال اين هستند كه اين بودجه را احيا كنند.»
 
سید‌جواد زمانی نماینده مردم کنگاور و سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نيز در اين زمينه گفت: دولت بايد از لايحه‌اش دفاع ‌كند و كميسيون تلفيق هم دلايل حذف لايحه را بيان‌ كند تا ما بدانيم دلايل متقن و شفاف طرفين چيست و بعد تصميم بگيريم.
 
اما آنچه مهم است اينكه كارهاي كشور نبايد به شخص گره بخورد اگر مصلحت مملكت در حذف اين بودجه باشد قطعا بايد مصلحت را در نظر گرفت و بودجه را حذف كرد.»
 
 بدين‌ترتيب بايد گفت كه روزهاي آينده از دو سو براي اين نهاد حايز اهميت است. نخست آخرين جلسه اعضاي اين شورا به ويژه مشايي با هيات تحقيق و تفحص مجلس برگزار مي‌شود و سپس درباره بودجه سال آينده‌اش تصميم‌گيري مي‌شود.